20 września 2014

Co wiemy o samorządach?

Wobec widocznego zainteresowania na blogu sprawami samorządowymi, proponuję zapoznać się z niektórymi terminami i sytuacjami szczególnie dotyczącymi gmin, do których należy również nasza Bielawa. Żeby nie było za bardzo trudno, od razu są odpowiedzi na pytania. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy okazji przeegzaminować męża albo żonę. Dzieci mogą przeegzaminować rodziców, a rodzice dzieci.
Pani Danusi bardzo dziękuję za przesłany link.

Nie oddam!!!


19 września 2014

Mariusz Urbanowicz - Rozliczamy radnego

Radny Rady Miejskiej w Bielawie


Radny pracuje w Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Zdrowia

Henryk Lichnowski - Rozliczamy radnego

Radny Rady Miejskiej w Bielawie

Radny pracuje w dwóch komisjach:
1/ Komisji Rewizyjnej, w której pełni funkcję Przewodniczącego Komisji,
2/ Komisji Planowania i Rozwoju Gospodarczego.

Jarosław Florczak - Rozliczamy radnego

Radny Rady Miejskiej w Bielawie


Radny z okręgu wyborczego Nr I

Radny pracuje w dwóch komisjach:
1/ Komisji Budżetu i Finansów
2/ Komisji Promocji Miasta i Współpracy Europejskiej

Zbigniew Dragan - Rozliczamy radnego

Radny Rady Miejskiej w Bielawie



Radny z okręgu wyborczego Nr III, podobnie jak radna Jadwiga Mariola Jonas

Radny pracuje w dwóch komisjach:
1/ Komisji Budżetu i Finansów,
2/ Komisji Statutowej.

Halina Szatkowska- Skurzyńska - Rozliczamy radną

Radna Rady Miejskiej w Bielawie


Radna z okręgu wyborczego Nr II

Radna pracuje w dwóch komisjach:
1/ Komisji Budżetu i Finansów
2/ Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Zdrowia, w której pełni funkcję Z-cy Przewodniczącego Komisji

Stanisław Lenartowicz - Rozliczamy radnego

Radny Rady Miejskiej w Bielawie

Radny pracuje w  Komisjach:
1/ Planowania i Rozwoju Gospodarczego, 
2/ (od dnia 2.11.2012 r.) w Komisji Oświaty Spraw Społecznych i Zdrowia, 
3/ (od dnia 1.01.2013 r.) w Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej.

Leszek Staszewski - Rozliczamy radnego

Radny Rady Miejskiej w Bielawie



Radny z okręgu wyborczego Nr III

Radny pracuje w dwóch komisjach:
1/ Komisji Planowania i Rozwoju Gospodarczego
2/ Komisji Promocji Miasta i Współpracy Europejskiej

Tomasz Wojciechowski - Rozliczamy radnego

Radny Rady Miejskiej w Bielawie


Radny z okręgu wyborczego Nr II

Radny pracuje w dwóch komisjach:
1/ Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Zdrowia, w której pełni funkcję Przewodniczącego Komisji,
2/ Komisji Promocji Miasta i Współpracy Europejskiej - rezygnacja z pracy w Komisji od 01 lipca 2013r.

Grzegorz Raganowicz - Rozliczamy radnego

Radny Rady Miejskiej w Bielawie

Radny z okręgu wyborczego Nr I

Radny pracuje w dwóch komisjach:
1/ Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Zdrowia,
2/ Komisji Promocji Miasta i Współpracy Europejskiej, w której pełni funkcję Przewodniczącego Komisji.

Bartosz Skwara - Rozliczamy radnego

Radny Rady Miejskiej w Bielawie

Radny z okręgu wyborczego Nr III

Radny pracuje w dwóch komisjach:
1/ Komisji Budżetu i Finansów, w której pełni funkcję Przewodniczącego Komisji
2/ Komisji Statutowej

Paweł Pawlaczek - Rozliczamy radnego

Radny Rady Miejskiej w Bielawie



Radny z okręgu wyborczego Nr I

Radny pracuje w  Komisjach:
1/ Budżetu i Finansów ,
2/   (od dnia 1.01.2013r.) w Komisji Rewizyjnej.

Adam Pajda - Rozliczamy radnego

Radny Rady Miejskiej w Bielawie


Radny z okręgu wyborczego Nr II

Radny pracuje w trzech komisjach:
1/ Komisji Rewizyjnej,w której pełni funkcję Z-cy Przewodniczącego Komisji,
2/ Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Zdrowia,
3/ Komisji Statutowej, w której pełni funkcję Przewodniczącego Komisji.

Bronisława Stefania Pagórska - Rozliczamy radną

Radna Rady Miejskiej w Bielawie



Radna z okręgu wyborczego Nr I

Radna pracuje w trzech komisjach:
1/ Komisji Budżetu i Finansów, w której pełni funkcję Z-cy Przewodniczącego Komisji,
2/ Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Zdrowia,
3/ Komisji Statutowej, w której pełni funkcję Z-cy Przewodniczącego Komisji.

Barbara Pachura - rozliczamy radną

Radna Rady Miejskiej w Bielawie



Radna pracuje w dwóch komisjach:
1/ Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Zdrowia, 
2/ Komisji Promocji Miasta i Współpracy Europejskiej.

Władysław Kroczak - Rozliczamy radnego

Radny Rady Miejskiej w Bielawie

Radny z okręgu wyborczego Nr I

Radny pracuje w dwóch komisjach:
1/ Komisji Rewizyjnej,
2/ Komisji Planowania i Rozwoju Gospodarczego, w której pełni funkcję Przewodniczącego Komisji.

Bożena Grzebieluch - Rozliczamy radną

Radna Rady Miejskiej w Bielawie

Radna pracuje w dwóch komisjach:
1/ Komisji Budżetu i Finansów,
2/ Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Zdrowia.

Leszek Białek - Rozliczamy radnego

Radny Rady Miejskiej Bielawy




Radny z okręgu wyborczego Nr I

Radny pracuje w dwóch komisjach:
1/ Komisji Budżetu i Finansów,
2/ Komisji Planowania i Rozwoju Gospodarczego, w której pełni funkcję Z-cy Przewodniczącego Komisji

18 września 2014

Zaproszenie na rowerową pielgrzymkę

           W dniu 20 września w sobotę jest w Wambierzycach Spotkanie Młodzieży. Spotkanie dotyczy również młodych duchem, dlatego 20 września w sobotę również młodzi i młodzi duchem mają możliwość wyjechać w rowerowej pielgrzymce do Wambierzyc do Matki Bożej Królowej Rodzin z Grupą Rowerową „Wiraż”. Wyjazd o godzinie 8:30 sprzed kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie.
            Należy ze sobą zabrać kask rowerowy, prowiant na cały dzień i na wszelki wypadek, coś od deszczu. Msza św. w Wambierzycach rozpocznie się o godzinie 14:00. Więcej szczegółów o spotkaniu w Wambierzycach na plakatach i na stronie internetowej diecezji świdnickiej.
          Serdecznie zapraszam. Do przejechania w sumie 80 km, w tym dwa razy pod Przełęcz Woliborską (w tamtą stronę i z powrotem). Zapewniam, że nie ma co obawiać się o tempo. Dzieci nie zapraszam, bo nie dadzą rady. Młodzież do lat 18 – z opiekunami.


Jadwiga Mariola Jonas - Rozliczamy radnego

Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Bielawy


Radna z okręgu wyborczego Nr III

Radna pracuje w dwóch komisjach:
1/ Komisji Oświaty, Spraw Społecznych i Zdrowia
2/ Komisji Statutowej.



Marek Pyziak - Rozliczamy radnego

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bielawy


Radny z okręgu wyborczego Nr II 

Radny pracuje w dwóch komisjach:
1/ Komisji Planowania i Rozwoju Gospodarczego
2/ Komisji Promocji Miasta i Współpracy Europejskiej.

Zbigniew Skowroński - Rozliczamy radnego

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bielawy



Radny z okręgu wyborczego Nr III

Radny pracuje w dwóch komisjach:
1/ Komisji Budżetu i Finansów
2/ Komisji Planowania i Rozwoju Gospodarczego.


Leszek Stróżyk - Rozliczamy Radnego

Przewodniczący Rady Miejskiej Bielawy



Radny z okręgu wyborczego Nr II

Radny pracuje w dwóch komisjach:
1/ Komisji Budżetu i Finansów,
2/ Komisji Statutowej.

Facebok

   W witrynie mojego bloga pokazał się „Facebok”. Zakładając go miałem na uwadze poszerzenie możliwości korzystania z treści w blogu. Ja nie znam się na „F” i nie umiem się w nim poruszać. Zaprosiłem te osoby, które wyraziły na to chęć. Jeśli chodzi o korespondencję, to w miarę możliwości odpowiem na „F”. Może nawet przy okazji uda się mi coś zepsuć. Cenię sobie otwartość i nowe możliwości poznania z ciekawymi ludźmi.
         Zapraszam jednak w szczególności do czytania bloga.


17 września 2014

Hasła na bloga

         Propozycja w komunikacie „Zabawmy się” spotkała się ze spontanicznym odzewem ze strony Czytelników. Haseł już do wyborów na pewno wystarczy. I tu pojawił się pewien ciekawy element, który mógłby posłużyć, po rozpracowaniu, nawet jako dobry temat do pracy maturalnej dla tych samorządowców w Bielawie, którzy matury jeszcze nie mają, a wypadałoby, żeby mieli. I nie czekać z tym do emerytury, albo do ustanowienia tytułu matury honorowej.
            Ja w komunikacie nie wskazywałem, ani nawet nie sugerowałem, że mają to być hasła wyborcze. Mogłoby być to nawet hasło typu „Kocham Rysię – Pysię”, jednak pierwsze hasło Pana Henryka, od razu zasugerowało hasła wyborcze i to dotyczące Bielawy, co właśnie jest tym ewenementem.
            W sumie dobrze, bo odzwierciedla to zaangażowanie Czytelników w te sprawy, oraz, że odczytują mojego bloga w tym okresie, odbierając go po kątem wyborów samorządowych.
            Zostało uzgodnione z operatorem bloga, że hasła będą ukazywać się co tydzień. Obowiązuje kolejność zgłaszania. Hasło o ulotkach na ziemi, nie jest wg mnie najlepsze, choć oryginalne i nie zamierzam z niego skorzystać.
            Dziękuje za odzew i zaangażowanie.


Wdzięczny poecie

Po spotkaniu 11 września 2014 r. w MBP w Bielawie z poetą Stanisławem Wojnarem, a prywatnie również moim kolegą, na którym to może w zbyt bezpośredni sposób poprosiłem go o wiersz dedykowany dla mnie, właśnie dzisiaj otrzymałem e-maila z ciepłym jeszcze wierszem.

Czołem Bolesław!
Nie mogłem się oprzeć inspirującej sile Twojego wywodu i jak tylko opadła ze mnie trema i "po inauguracyjne" drgawki, siadłem do pisania. Mam cichą nadzieję, że równie życzliwie przyjmiesz ten wiersz....

Łączę serdeczne pozdrowienia i ukłony
             dla całej Rodzinki

               Staszek Wojnar

16 września 2014

Co za oczy!


Rozliczamy radnych

       Już wkrótce pojawi się na blogu zakładka „Rozliczamy radnych”. Jestem na etapie przemyśleń i kompletowania zdjęć radnych. Będzie można wystawić laurkę naszym radnym za czteroletnią, ostatnią kadencję, a niektórym może i za trzy kadencje, a nawet więcej.
            Każdy ma prawo do rzeczowej oceny naszych radnych, nawet, gdy jest to opinia bardzo subiektywna i osobista. W rozliczeniu proszę również uwzględnić znane powiązania biznesowe radnych i rodzinne układy w miejskich spółkach i jednostkach podlegających pod Urząd Miasta Bielawy: szkoły, biblioteka, MOKiS, BARL, MZBM, OSiR i może jeszcze inne. Z przesłanych materiałów i opinii, postaram się na bieżąco opracowywać charakterystykę pracy radnego.
          Jednocześnie proszę o merytoryczne podejście do tematu przedstawiając sprawy w sposób rzeczowy, bez wulgaryzmów, rodzinnych wycieczek i ubliżaniu godności. Temat będzie otwarty, myślę, że aż do wyborów, a więc czasu jest dużo i można do tej sprawy podejść bez emocji. 


Rowerowa ścieżka europejska R 9

   
     Słyszałem, że i u nas ta trasa, łącząca Morze Bałtyk z Adriatykiem, przebiega. Wreszcie trzeba kiedyś poczuć się Europejczykiem na europejskiej ścieżce rowerowej. Symbole R 9 widziałem na drzewach w okolicy zbiornika Sudety i tam właśnie skierowałem się swoim górskim rowerem w miniony piątek. U wylotu Kasztanowej na drzewie zobaczyłem pierwszy znak. A więc jestem na rowerowej, europejskiej ścieżce. Jestem podekscytowany. Co prawda na początku to szosa, po której jeżdżą obok mnie samochody, ale przynajmniej jest równa droga.

15 września 2014

Gruba sprawa - grube ryby w Bielawie

            Nie chodzi o ryby w naszym zbiorniku, bo tam nawet nie ma małych, a co dopiero dużych i grubych. Trzeba ich szukać w dolnej Bielawie. Tyle razy tamtędy przejeżdżałem i nie miałem zielonego pojęcia, co tak blisko się dzieje. A zielonego dlatego, że sprawa dotyczy gruntów rolnych, a jeśli dotyczy przy okazji kiszonki, to jeszcze dodatkowo jest śmierdząca. I kto by pomyślał, że takie rzeczy dzieją się w Bielawie, żeby aż sam minister przyjeżdżał. No i ten NIK. Znów ten NIK, którego w Bielawie i tak NIKt nie słucha. Jak się dowiaduję, to już nie pierwsza sprawa z NIKiem w naszym mieście, którym ciągle jeszcze do 16 listopada ma rządzić ten nasz burmistrz Dźwiniel. Taka ciekawa sprawa i że Masyk nie opisał jej w Wiadomościach Bielawskich? Aż dziw. A może burmistrz z Masykiem po prostu nie wtrącają się do sprawy, zwłaszcza, że pachnie ona prokuratorem i sądem. Zresztą wcale się temu nie dziwię, bo podobne zamieszanie jest ze zbiornikiem – sądy, prawo i bezprawie.
            Ciekaw jestem, czyją stronę w tej sprawie trzyma burmistrz: Czy jest za grupą rolników, czyli za bezprawiem, czy za przedstawioną firmą, czyli za prawem. A może bawi się w strusia? No i też ciekaw jestem, i zapewne nie tylko ja, co na to nasi dzielni radni, a zwłaszcza radny dzielnicowy.

http://dz-ow.pl/wiadomosci/bielawa/1727,prawnie-kryte-kolesiostwo-anr-i-zalecany-przetarg-w-bielawie.html
            

Wiersze Stanisława Wojnara

  Kolor człowieka

                                                                                                      Władzy – pod rozwagę!

Na świat przychodzimy z duszą nieskalaną,
Nietknięci zawiścią, ni pleśnią obłudy,
Nie znamy chciwości, obce nam żądz brudy,
Narkotyk wszechwładzy – też rzeczą nieznaną…Kolor Człowieka 

Płyną lata wartko, zegar głośno tyka,
Jednym los kolebki gronostajem mości,
Inni o ich deski tłuką wątłe kości,
Ledwie, jaka odzież szpary w nich zatyka.

Życie nas kształtować zaczyna pomału,
Tutaj skarb do wiedzy, też nie jednakowy,
Jednym bakałarze kładą ją do głowy,
Drugim, źle podana, znika pod powałą…

Byt kształtuje człowieka – tak głosi przysłowie,
Stajemy się jego działania wytworem.
Nieskalana dusza, jakim też kolorem
Została pokryta? – Każdy z nas się dowie…

Bo przeżywszy bujnie dorosłość, wiek starczy,
U schyłku dni swoich przed Stwórcą staniemy,
Jakiegoś koloru cenzus odbierzemy.
Lecz, czy on na miano Człowieka wystarczy…?


                                                                                                    Bielawa, 27 stycznia 2013 r.



Przegląd prasy parafialnej - Zwiastun

     
      Ciekaw byłem, czy coś w naszej, jak do tej pory „parafialnej” gazecie się zmieniło i zbliżyła się ona do gazety parafialnej. W poprzedniej była nawet zapowiedź, że będzie nabór na redaktorów i każda para rąk się przyda. I choć kiedyś pisało się tylko jedną ręką, to, mając na uwadze, że teraz pisze się dwoma rękoma na klawiaturze komputera, powiedzenie o parze rąk jest całkiem trafne. Może i ja spróbuję? Choć mam podobno cięty język, to przecież Redaktor Naczelny i z takim sobie na pewno poradzi.

14 września 2014

Wiersze Stanisława Wojnara

Barwy słowa

Pędzlem słów, obrazy myśli maluję,
Kolorami przenośni je tworzę.
Dźwięki onomatopeją podłożę
By ukazać, jak widzę, słyszę, czuję…

Gdy mi w głąb duszy współczesność zapada,
Co jej dłutem cięty, każdy dzień niesie?
Ostre miraże medialnych doniesień
Chcące wciąż, moją świadomością władać?

Zgrzytem zabrzmią, jak spękane żelazo,
Potępieńczo dudniąc po bruku kory,
Zbudzą dźwiękiem, śpiące w mózgu kolory,
Ale człowieczeństwa, już nie wyrażą…

Dość, wystarczy! Dość brutalnych faktów!
Gdzie w tym wszystkim idee ludzkości?
Czego w świecie tyle zła i podłości,
A mało serca i szczerych kontaktów?

Nie chcę czerni w obrazie mych myśli,
Ona zdolna jest zabić nadzieję,
Zbruka wszystko i sama się wleje
W cienie snu, jaki może się przyśnić…! 

                                                                                                           Bielawa, 6 lutego 2013 r.


Stanisław Wojnar - Wiersze

        Już dłużej nie mogłem wytrzymać, aby nie podzielić się wierszami mojego „kolegi z pracy” – Stanisława Wojnara. Pisałem o promocji jego tomiku wierszy i fragmenty niektórych przytoczyłem. Jest to jednak taka poezja, tworzona przez naszego krajana, którego zna pół Bielawy i połowa jej okolicy, że ten ewenement trzeba nagłaśniać.  Proponuję oczywiście kupić książkę, do której mogę nawet załatwić dedykację, ale póki co, aby zachęcić Czytelników do zapoznania się z tymi wierszami od duszy, co jakiś czas wkleję wiersz z wydanego tomiku „Bracia mniejsi”. Mam na to pozwolenie samego Autora i Wydawcy tomiku.
            Będę „leciał” po kolei. Zaczynamy od zbioru - „Uczucia”.


Szkoła LESNA i ZRODŁA energii w Bielawie

     
           Umieściłem ten tekst w zakładce „Wybory” bo to chyba jest już wyborcza reklama ekologii w Bielawie. Jeśli te bohomazy zlecone były z Urzędu Miasta, a wiem, że były, to wcale się nie dziwię, że patrzeć się na to nie da. Tam faktycznie na Kulturze i Sztuce chyba nikt się nie zna. Czy Bielawianie zasługują na takie traktowanie? Czy Bielawianom można wciskać taki kit i taki kicz do oglądania?
Panie Gładysz, niech Pan coś z tym zrobi, bo na całą Polskę a może i dalej będą z nas się śmiać!
           Sąsiednie rysunki dotyczące historii Bielawy, teraz przed wyborami jeszcze odnowione, są naprawdę dobre, Ale tą sztukę na poziomie „jeleni na rykowisku” zabierajcie sobie do Urzędu razem z tym betonowym płotem. Ja tu mieszkam i nie chcę tego oglądać!

Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego w Bielawie

   
    O godzinie 15:00 spotkaliśmy się w Bielawie pod Krzyżem Milenijnym na Wzgórzu Pojednania, aby uczcić święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Modlitwy i śpiewy prowadził ks. Daniel i ks. diakon Arkadiusz przebywający w naszej parafii na praktyce. Ks. Łukasz na ten czas był opiekunem relikwii Krzyża Świętego. Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem Relikwiami i ucałowaniem Relikwii.
            Na koniec było jeszcze wspólne zdjęcie uczestników spotkania.



            Zdjęcia można pobierać. Błogosławieństwo Relikwiami i ustawianie do zdjęcia grupowego jest rozszerzone. Właśnie w takim ustawianiu, dyrygowaniu, przemieszczaniu się, aby być widocznym – jest pewien urok.


Bielawa - Jaworzyna Śląska


  13 września 2014 roku, w sobotę rano, raczej nie zanosiło się na świetną pogodę na przejażdżkę rowerową. Mokra ziemia, mokre drogi, mokre powietrze i drzewa i krzewy, które dopiero w takich warunkach ujawniają, że są w nich pająki cierpliwie czekające na zdobycz w zastawionych, normalnie prawie niewidocznych sieciach.

Tak być nie może

   
 Nie dalej jak przedwczoraj przejeżdżałem koło naszego kościoła. Jak zwykle patrzę w jego kierunku, żeby sprawdzić, czy nie profanowane jest sacrum poprzez stawianie samochodów na placu przykościelnym, co sukcesywnie relacjonuję w linku „Parafialny parking”, umieszczając w nim zdjęcia stawianych pod ścianą kościoła samochodów. Oczywiście, zdjęcia są tylko wtedy, gdy przejeżdżam z aparatem.