7 czerwca 2016

Pan Henryk pisze...

Z życia Kościoła

Niedawno przeprowadzone badanie figurki Matki Boskiej Bardzkiej przyniosło niespodziewane wyniki. Nie tylko udało się poznać materiał, z którego wykonano rzeźbę, ale również przybliżony rok wykonania. Jeśli przyjąć rok ok.1060 za czas powstania cudownego wizerunku oznaczałoby to, że w powiecie ząbkowickim, w Bazylice Mniejszej w Bardzie przechowywany jest najstarszy wizerunek Maryjny w Polsce.
Wykonano serię zdjęć RTG zabytku, które potwierdziły niezwykle dobry stan zachowania drewna, z którego rzeźba została wykonana. Pojawiły się również wątpliwości dotyczące datowania rzeźby.
Problemem tym zajmowali się już przedwojenni historycy. Wielu badaczy, z elitą historyków sztuki przedwojennego środowiska naukowego Wrocławia na czele, stawiało tezy przybliżonego okresu powstania rzeźby i jej faktycznego pochodzenia. Głos na ten temat zabrał m.in.: dr Erich Wiese, wrocławski historyk sztuki, dr Paul Knauer, autor monografii klasztoru cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim czy ks. prof. Alfons Nowacki, dyrektor Archiwum i Muzeum Diecezjalnego we Wrocławiu. Do obiegu naukowego weszły dwie teorie. Pierwsza wiąże pojawienie się w Bardzie cudownego wizerunku z okresem kolonizacji niemieckiej, co na Śląsku przypada na XIII wiek i związane jest ściśle z zakonem cystersów. Druga teoria zakłada, że rzeźba miała trafić do bardzkiego grodu za sprawą zakonu Joanitów. Część badaczy uważa, że powstanie rzeźby można datować na początek XII wieku. Inni sugerowali wiek XIII.
Chcąc rozwiązać ten problem, po uzyskaniu zgody władz kościelnych oraz nadzoru konserwatorskiego, z rzeźby pobrano niewielką próbkę drewna(ok.2g).
Poddano ją badaniu w Laboratorium Datowania Bezwzględnego pod kier. Marka Krąpca we współpracy z jednostką badawczą w Seattle. Wyniki po kalibracji dały wynik ok.1011 r. z tolerancją +/-26 lat. Nie jest to jednak data powstania rzeźby, a data pozyskania materiału na nią. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie okoliczności, łącznie z okresem suszenia drewna, można przyjąć ok.1060 r. Jeśli więc te przypuszczenia okazałby się prawdziwe, to rzeźba Matki Boskiej Bardzkiej byłaby najstarszym wizerunkiem maryjnym w Polsce.
Rzeźba kilkanaście razy zmieniała miejsce swojego kultu, aby uchronić ją przed pożarem, husytami, reformacją, kilkoma wojnami.
Koronowana została uroczyście 50 lat temu - 3 lipca 1966, przez arcybiskupa wrocławskiego ks. kardynała Bolesława Kominka.
                                                                                                                                       Henryk

6 komentarzy:

  1. Jakoś tak z żoną odwiedziliśmy naszą Bardzką Matkę właśnie na dzień matki i trafiliśmy na sytuację, gdzie po chwili adoracji weszła zorganizowana grupka pań w średnim wieku z Warszawy, która została z atencją podjęta przez przełożonego sanktuarium, ojca redemptorystę, bardzo sympatycznego. Przeprosił nas za przeszkodę w modlitwie i zaczął opowiadać o bazylice i samej figurce. Niesamowity facet z darem wymowy. Ale wracając do meritum, z tego co przekazywał, najbardziej prawdopodobnym rokiem powstania figurki jest rok 1010, może 1011. Ale faktycznie, to jest data kiedy drzewo zostało ścięte. Samo wyrzeźbienie mogło nastąpić dowolnie później.
    Niesamowita historia.

    TA

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Bardzie podjęto trudną decyzję o ścięciu wizytówki bardzkiego Rynku-świerka,który od lat wpisywał się w panoramę miasta.Drzewo zagrażało bezpieczeństwu,z racji małej ilości miejsca na wzrost systemu korzeniowego i szkodniki w swej koronie.
      www.bardopl/2016/nowe-oblicze-rynku-w-bardzie/
      Mam go gdzieś utrwalonego na foto.
      Przez Bardo przebiegał Szlak Bursztynowy.Już w pierwszym wieku naszej ery przebiegał przez Bardo trakt handlowy wiodący z południa Europy nad Bałtyk.Zamieszkiwali tu Ślężanie.Gdy istniejący tu gród był w obrębie państwa polskiego(IX i X wiek)była tu kasztelania książęca.
      To najstarsze miasteczko w przełomie Nysy Kł.ma niezwykle burzliwą historię,a największym jego skarbem jest drewniana rzeźba Matki Boskiej Bardzkiej.
      Henryk

      Usuń
  2. Takie arcydzieło wybudowano w Mucznem w Bieszczadach:
    www.youtube.com/watch?v=H37wUV4HvJ0
    Prawdziwy kunszt wykończenia wnętrza świątyni-mnóstwo elementów zdobniczych może zachwycić najbardziej wybrednego turystę.Elementem wystroju przyciągającym uwagę jest też oświetlenie wykonane ze zrzutów poroży jeleni.Tę perełkę wznieśli mieszkańcy Mucznego,bieszczadzkiej wioski,
    w której na stałe mieszka tylko 32 osoby,głównie leśnicy i pracownicy leśni.Latem do Mucznego przybywają tysiące turystów chcących odwiedzić dolinę górnego Sanu.Zimą czynne są narciarskie trasy biegowe,rozgrywany jest tu co roku bieg"Tropem żubra".Nadleśnictwo Stuposiany prowadzi tu pokazową zagrodę żubrów.
    Henryk

    OdpowiedzUsuń
  3. www.andrzejborkowski.eu

    "Przybyliśmy,zobaczyliśmy,umarł"-H.Clinton o M.Kadafim
    www.youtube.com/watch?v=mlz3-OzcExI
    Henryk

    OdpowiedzUsuń
  4. Powstaje ogólnopolski szlak kaplic loretańskich.Choć to pomysł mieszkańców wielkopolski,to przyłączają się do niego ludzie z całego kraju szukając tego typu obiektów na swoim terenie.Teraz każdy może pomóc.
    Do dzisiaj na naszym terenie zachowała się kaplica loretańska przy ul.Cmentarnej w Nowej Rudzie.Taki obiekt,który swoją historia nawiązywał do czasów Jana III Sobieskiego znajdował się również w Bożkowie.Obydwa miejsca mają szanse znaleźć sie na trasie ogólnopolskiego szlaku.Na razie trwa konkurs fotograficzny z pulą nagród 3 tys.zł.Organizatorzy wytypowali 16 miejscowości,w których znajdują się ruiny bądź całe kaplice loretańskie.
    Czy podobne kaplice znajdują się w okolicach Bielawy,Pieszyc,Dzierżoniowa?
    moszczanka.osw.pl
    Henryk

    OdpowiedzUsuń
  5. Replika Arki Noego zderzyła się w norweskim porcie w Oslo z norweskim statkiem Coast Guard.Oba okręty uległy uszkodzeniom.Drewniany statek Arka Noego został"aresztowany"i odholowany po incydencie do portu.Nikt nie został ranny.W drewnianej burcie Arki powstała ogromna dziura.Replika Arki służyła jako pływające muzeum.Oby w czasie remontu Stwórca nie zesłał drugiego potopu.
    www.verhalenark.nl/da/

    Mel Gibson i scenarzysta Randal Wallace Braveheart przygotowują się do produkcji filmu"Pasja 2".Film pokaże historię zmartwychwstania Jezusa.
    Społeczność ewangelicka uważa film"Pasja"za największy film w historii Hollywood."Pasja 2"może odnieść jeszcze większy sukces.
    Budżet przeznaczony na film'Pasja"wyniósł 30 mln.$.Światowe wpływy kasowe wyniosły 612 mln.$.Jest to najbardziej zyskowny film wszech czasów w USA.
    Toczą się zakulisowe rozmowy o zrobieniu"Drugiego Przyjścia".

    https://westernrifleshooters.wordpress.com/2016/01/18/bracken-the-alienork-way/
    Henryk

    OdpowiedzUsuń

Proszę o tematyczne, nie obraźliwe i kulturalne komentarze.