15 października 2014

Program Wyborczy kandydata na Burmistrza Bielawy - Piotra Łyżwy

http://piotrlyzwa.pl/programwyborczy/

            Przedstawiam Wizję Przyszłości i Program Rozwoju Bielawy, których realizacja umożliwi poprawę życia mieszkańców i da  wszystkim szansę na lepsze jutro.
W realizacji Programu planuję oprzeć się na ludziach kompetentnych
i doświadczonych, ale równocześnie odpowiedzialnych i wrażliwych na potrzeby innych.

 Piotr Łyżwa
                                                                                    Kandydat na Burmistrza Bielawy




„Wizja Przyszłości Bielawy”


Jakim miastem Bielawa ma szansę stać się w przyszłości ?
Przechodząc w kolejnym kroku do zagadnień programowych na najbliższą kadencję, warto na początku postawić sobie pytanie do czego zmierzamy, jaki mamy cel dalekosiężny?

Moją wizję naszego miasta można streścić w kilku punktach:

1.      Bielawa w pełni wykorzystuje swoje położenie.

     Zarówno bezpośrednie położenie Miasta przy górach, jak i praktycznie najkrótsza droga mieszkańców Wrocławia do gór powoduje, że Bielawa jest miastem turystycznym. Mamy nową drogę łączącą Bielawę z Pieszycami i biegnącą przy samych górach, mamy sieć parkingów przy górach, mamy „kolej śródsudecką”, a może nawet wyciąg krzesełkowy, mamy odpowiednie zaplecze gastronomiczno-hotelarskie, również wokół pięknego zbiornika „Sudety”. Dla celów sportowo-rekreacyjnych wykorzystujemy Górę Parkową, Łysą Górę
i inne miejsca. Istnieje szybkie połączenie kolejowe z Wrocławiem.

2.      Mieszkańcy mają pracę.
 
     Duża część mieszkańców żyje z turystyki. W mieście jest dobry klimat dla przedsiębiorców, którzy utrzymują i tworzą nowe miejsca pracy. Wykorzystana jest strefa ekonomiczna. Być może udaje się nawet reaktywować częściowo przemysł włókienniczy, dzięki m.in. zainteresowaniu inwestorów z zewnątrz. Mieszkańcy, którzy znaleźli pracę we Wrocławiu korzystają także z szybkiego połączenia kolejowego. Istnieje również dobre połączenie ze Świdnicą i Wałbrzychem.

3.      Bielawa jest miastem  zadbanym.

     Tereny komunalne nie odbiegają wyglądem od terenów Spółdzielni Mieszkaniowej. Budynki komunalne są wyremontowane. Rozwiązany jest problem niedoboru mieszkań. Miasto rzeczywiście staje się miastem ekologicznym. Znika niska emisja. Funkcjonuje nowoczesna, ekologiczna i sprawna komunikacja miejska.

4.      Bielawa nie ma wielkiego długu.

     Zaciąganie kredytów i zobowiązań jest czymś normalnym w funkcjonowaniu samorządu gminnego. Jednak aktualny dług miasta jest zbyt wielki w stosunku do uzyskiwanych dochodów – przekracza 42 miliony złotych.
5.      Młodzi zostają w mieście.

     Zarówno atrakcje turystyczne, zapewniona praca, estetyka miasta i perspektywy rozwoju powodują, że zmienia się pozytywnie obraz demograficzny Bielawy. Dobrze prosperują kluby i związki sportowe. Bielawa jest miastem dynamicznym i tętniącym życiem.

6.      Społeczność naszego miasta jest zintegrowana.

     Istnieje bardzo dobra współpraca władz samorządowych z licznymi organizacjami pozarządowymi, parafiami naszego miasta, związkami wyznaniowymi, spółdzielnią mieszkaniową, samorządem lekarskim, szkołami i innymi instytucjami. Sieć pomocy wolontariackiej daje dużo bezpieczeństwa ludziom starszym i potrzebującym, a także rozbudza wrażliwość młodzieży i  poczucie wspólnoty.

7.      Bielawa bardzo dobrze współpracuje z sąsiednimi gminami, powiatem
 i województwem.

     Dla realizacji ambitnych projektów turystycznych i innych dużych przedsięwzięć niezbędna jest współpraca z sąsiadami, zarówno w kwestii pozyskiwania środków zewnętrznych, jak i w kwestii wspólnego planowania rozwoju terenów naszego „trójmiasta”. Bardzo ważna jest również współpraca, zwłaszcza z powiatem, głównie w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców, remontów i modernizacji dróg, jak i edukacji.

             Mam świadomość, że niektóre elementy przedstawionej „Wizji Przyszłości Bielawy” mogą wydawać się komuś nierealnym marzeniem. Rozmawiam z mieszkańcami
i takie głosy też słyszałem. 
Myślę jednak, że warto  stawiać ambitne cele, których realizacja może trwać nawet wiele lat i niewątpliwie zależeć będzie również od wielu okoliczności zewnętrznych.
Przede wszystkim jednak, będzie zależeć od pomysłowości i aktywności mieszkańców
i ich władz samorządowych. Uważam też, że nie ma na dziś innej alternatywy dla rozwoju naszego miasta.




 Opis podstawowych celów programowych dla Bielawy na najbliższą kadencję samorządu wg  zagadnień przedstawionych
w  „Wizji Przyszłości Bielawy”.



1.      Wykorzystanie walorów  Bielawy.

Inwestycje w turystykę i rekreację uznaję za jeden z podstawowych priorytetów
w rozwoju miasta. Trzeba wykorzystać atuty i walory Bielawy oraz  jej położenie geograficzne.

a.       Zrobię wszystko, co możliwe, aby odzyskać dla miasta Zbiornik Sudety. Zbiornik powinien być wizytówką Bielawy, miejscem wypoczynku i rekreacji. Podejmę  działania na rzecz pozyskania inwestora oraz środków zewnętrznych
na zagospodarowanie terenu wokół Zbiornika .

b.      Wyznaczę i oznakuję sieć ścieżek rowerowych łączących Bielawę z okolicznymi miejscowościami z wykorzystaniem dróg polnych.

c.       Zaproponuję nowej Radzie Miasta wprowadzenie do Strategii Rozwoju Bielawy drogi podgórskiej, która połączy Bielawę z Pieszycami, dając łatwy dostęp do Przełęczy Jugowskiej i na Wielką Sowę, jednocześnie umożliwiając wykorzystanie atrakcyjnych terenów pod budownictwo mieszkaniowe.

d.      Włączę się w proces reaktywowania Kolejowej Pętli Sowiogórskiej ułatwiającej dostęp do szlaków turystycznych.

e.       Wykorzystam walory okolic Łysej Góry i Góry Parkowej dla stworzenia ”Centrum Aktywnej Rozrywki i Rekreacji”.

f.       Podejmę działania w celu przeprowadzenia renowacji wież widokowych na Kalenicy
i Górze Parkowej.

g.      Będę rozwijać i wspierać turystykę edukacyjną przez tworzenie dydaktycznych ścieżek ekologiczno-przyrodniczych.

h.      Podejmę działania w kierunku zorganizowania w mieście Muzeum Włókiennictwa      - z historią Bielbaw-u  i  Bieltex-u.

i.        Stworzę warunki dla wykorzystania terenu byłego wysypiska śmieci pod przygotowanie torów dla kładów i motorów, aby jednocześnie przeciwdziałać zjawisku „rozjeżdżania” okolicznych lasów.





2.      Miejsca pracy dla bielawian.

Należy wykorzystać potencjał przedsiębiorczości samych bielawian i firm już istniejących w Bielawie. Rozwój przedsiębiorczości jednym z podstawowym środków na zmniejszenie bezrobocia.

a.       Będę rekomendować nowej Radzie Miasta stabilną politykę podatkową w celu wspierania przedsiębiorczości.

b.      Chcę zbudować dobre, partnerskie relacje z lokalnym biznesem poprzez merytoryczne
dyskusje i konsultacje dotyczące najważniejszych spraw Miasta - chcę dla rozwoju Bielawy na bieżąco korzystać z doświadczenia i mądrości lokalnych przedsiębiorców.

c.       Określę nowe zadania dla Bielawskiej Agencji Rozwoju Lokalnego, skierowane na wspieranie lokalnej przedsiębiorczości i skuteczne promowanie bielawskich terenów inwestycyjnych oraz obiektów poprzemysłowych.

d.      Zaproponuję nowej Radzie Miasta ulgi dla prorozwojowych, wybranych form przedsiębiorczości (m.in. gastronomia, mały handel, usługi turystyczne).

e.       Będę promować lokalne przedsiębiorstwa w realizacji inwestycji miejskich celem zachowania istniejących i tworzenia nowych miejsc pracy. Pieniądze podatników
w dużej części powinny pozostać w naszym mieście.

f.       Będę usilnie zabiegał o pozyskanie inwestorów zewnętrznych skutecznie promując bielawskie tereny inwestycyjne i obiekty poprzemysłowe.

g.      Skrócę i uproszczę procedury załatwiania spraw w Urzędzie, ze szczególnym uwzględnieniem procesu przygotowania inwestycji.

3.      Bielawa może być miastem  zadbanym.

Zaproponuję kompleksową rewitalizację Miasta.

a.    Przygotuję długofalowy i przejrzysty plan remontów budynków i mieszkań komunalnych, ulic i chodników, obejmujący zwłaszcza zaniedbane rejony Bielawy.

b.    Poprawię estetykę terenów i budynków komunalnych.

c.    Zaproponuję Radzie Miejskiej wdrożenie programu „Małych Ulepszeń” w celu dofinansowania remontu dachów, elewacji i otoczenia budynków oraz renowacji zabytków Bielawy.

d.   Zaproponuję działania na rzecz nowej aranżacji Placu Wolności.

e.    Podejmę współpracę ze Spółdzielnią Mieszkaniową w celu obniżenia kosztów przesyłu ciepła do zasobów spółdzielczych i komunalnych.

f.     W zagospodarowaniu przestrzennym Bielawy zaproponuję nowe tereny pod tanie budownictwo mieszkaniowe.
g.    Opracuję kompleksową koncepcję komunikacji w celu podniesienia bezpieczeństwa ruchu i zwiększenia ilości miejsc parkingowych.

h.    Dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców górnej Bielawy zbuduję rondo na Placu Kościelnym.

i.      Wznowię budownictwo komunalne i zintensyfikuję remonty w budynkach komunalnych.

j.      Będę dążył do polepszenia warunków w komunikacji miejskiej (nowoczesne, ekologiczne autobusy).

k.    Zbuduję dodatkowe place rekreacyjne wyposażone w urządzenia do rehabilitacji ruchowej.

l.      Wprowadzę udogodnienia do obsługi osób niepełnosprawnych w urzędzie – podjazd   i winda.

m.   Będę dążyć do likwidacji barier architektonicznych w mieście (obniżanie   
                krawężników na przejściach dla pieszych i przystankach, itp.).


4.      Finanse Miasta.


Inwestycje prowadzone przez miasto mają wspomagać rozwój, a nie generować kolejne wydatki. Trzeba racjonalnie wykorzystywać środki zewnętrzne pozyskiwane przez samorząd.

a.       Uporządkuję finanse miasta i będę rozważnie gospodarował publicznymi pieniędzmi.

b.      Będę konsekwentnie dążył do ograniczania zadłużania miasta.

c.       Będę inwestował w przedsięwzięcia przynoszące dochody miastu.

d.      Będę usilnie zabiegał o pozyskanie środków zewnętrznych, zwłaszcza z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej – zostało ostatnie 6 lat na większe wykorzystanie tych środków.

e.       Zweryfikuję zasadność stawek podatkowych dla różnych form przedsiębiorczości.

f.       Skorzystam ze szczegółowej inwentaryzacji w ramach Systemu Informacji Przestrzennej, co stworzy szansę na dodatkowe dochody.

g.      Zapewnię mieszkańcom wpływ na wydatkowane przez Miasto pieniądze poprzez budżet obywatelski.



5.      Działania dla młodzieży.

a.    Zadbam o sprawiedliwy podział środków dla wszystkich organizacji pozarządowych
i na wszystkie dyscypliny sportowe uprawiane w klubach działających w mieście.

b.    We współpracy Miasta ze Spółdzielnią Mieszkaniową stworzę centrum rozwoju młodych talentów.

c.    Stworzę warunki do rozwoju sportów ekstremalnych, wykorzystując m.in. Górę Parkową, „Cegielnię” i tereny poprzemysłowe.

d.   Opracuję program budownictwa komunalnego z preferencyjnym systemem czynszów dla młodych bielawian.

e.    Będę współdziałać z bielawskim rzemiosłem w zakresie kształcenia zawodowego.

f.     Będę wspierać działania powiatu w zakresie edukacji zawodowej.

g.    Usprawnię system doradztwa zawodowego.


6.      Działania dla integracji i bezpieczeństwa społeczności lokalnej.

a.       Będę stwarzał jak najlepsze warunki do współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi  (w tym klubami i związkami sportowymi), parafiami naszego miasta, związkami wyznaniowymi, spółdzielnią mieszkaniową, samorządem lekarskim, szkołami i innymi instytucjami.

b.      Stworzę warunki do rozbudowy sieci pomocy wolontariackiej starszym
i potrzebującym.

c.       Deklaruję przeprowadzanie konsultacji społecznych z mieszkańcami we wszystkich kluczowych sprawach miasta.

d.      Zmienię zasady dofinansowania mediów lokalnych, preferując wspieranie rozwoju niezależnych mediów (telewizja internetowa i portale informacyjne).

e.       Wprowadzę Kartę Seniora - uprawniającą każdego emeryta do skorzystania z ulg podczas imprez kulturalno-sportowych organizowanych przez Miasto.

f.       Będę wspierać działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

g.      Będę wspierać rodziny wielodzietne, wprowadzając ulgi w dostępie do oświaty, kultury, sportu i rozrywki.

h.      Będę zabiegał o zorganizowanie dla ludzi w podeszłym wieku, chorych
i niepełnosprawnych,  całodobowego dostępu do usług ambulatoryjnych w mieście.

i.        Podejmę starania o przywrócenie Bielawie nocnej i świątecznej pomocy medycznej.
j.        Zaproponuję powiatowi i sąsiednim gminom stworzenie domu czasowego pobytu
dla samotnych matek i osób prześladowanych w rodzinie.

k.      Zreorganizuję pracę straży miejskiej, dostosowując czas jej pracy i zakres działania
do potrzeb mieszkańców.

l.        Rozszerzę system monitoringu w mieście, dostosowując go do oczekiwań mieszkańców.


7.      Współpraca z sąsiednimi gminami, powiatem i województwem.

a.       Należy efektywniej współpracować z innymi gminami i powiatem w celu rozwoju społeczno-gospodarczego (w tym zwłaszcza remontów dróg i komunikacji). W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej pieniądze otrzymają wyłącznie duże, międzygminne projekty. Obwodnica śródmiejska „Dzierżoniów - Pieszyce – Bielawa – Piława Górna” da nowy impuls do rozwoju tej współpracy.

b.      Będę zabiegał o wspólną promocję i jednolite oznakowanie drogowe, ułatwiające dojazd do okolicznych zabytków i atrakcji turystycznych w regionie.

c.       Będę współdziałał przy stworzeniu szybkiego połączenia kolejowego z Wrocławiem,
a także o przywrócenie dobrej komunikacji dla mieszkańców naszego miasta do Wałbrzycha, Świdnicy i Kłodzka.

d.      Będę rozwijał współpracę w ramach Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich.

e.       Będę współpracował z Powiatem i sąsiednimi gminami w zakresie edukacji, lokalnej komunikacji, opieki społecznej i ochrony zdrowia.


Szanowni Mieszkańcy Bielawy!
Sądzę, że realizacja tego Programu stworzy szansę trwałego rozwoju naszego miasta, dlatego zachęcam Państwa do poparcia i aktywnego udziału w jego realizacji.











6 komentarzy:

  1. Bardzo dobry program dający Bielawie szansę rozwoju. Popieram kandydata na burmistrza Bielawy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Obiecał wszystko wszystkim. Ostatnio to modne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Głosuję na pana Piotra Łyżwę. Dobry i konkretny program wyborczy. Widać ,że ma pomysł , żeby w Bielawie żyło się lepiej .

    OdpowiedzUsuń
  4. Konkretnie i na temat. Brawo, ma mój głos.
    TA

    OdpowiedzUsuń
  5. Plany mogą wydawać się nierealne, jak np. loty w kosmos. Jednak jak pokazuje historia, kiedy jest chęć do działania ku wspólnemu dobru i zaangażuje się w to ludzi, ustali się plany działania przewidując możliwe przeciwności losu, budując atmosferę pozytywną otwartą na ludzi, z życzliwym podejściem - to można osiągnąć naprawdę wiele.
    Potencjał, który drzemie wśród ludzi (bielawian) jest teraz uśpiony, można swoim własnym przykładem rozbudzać ten zapał i wyciągnąć talenty ludzi na światło dzienne. Więc nie marnujmy czasu, ale bierzmy przykład z pozytywnego podejścia. Mając je negatywne zmniejszamy szansę realizacji nawet najmniejszego zamierzenia. Jednym z przykładów negatywnego podejścia jest – „Nie idę na wybory - co to zmieni”. Wystarczy nieraz 10-15 minut poświęcić z kilkunastu godzin dnia i pójść na wybory, oddać głos - to jest podejście pozytywne. Jeżeli nie odpowiada nam żaden kandydat - to oddajmy głos nieważny lub napiszmy to na karcie do głosowania.
    Nie dawajmy nikomu szansy decydowania za nas.

    OdpowiedzUsuń

Proszę o tematyczne, nie obraźliwe i kulturalne komentarze.