30 listopada 2014

Walor 2014 Dzierżoniów

Kulturalne wydarzenie w randze wydarzenia województwa dolnośląskiego, jakie miało miejsce w Dzierżoniowie w sobotę 29 listopada 2014 roku, pozostanie dla mnie miłym akcentem mijającego miesiąca.  Radość uczestniczenia wraz z rodziną w uroczystym wręczaniu nagród na scenie kinoteatru „Zbyszek”, a potem otwarciu galerii prac artystów uczestniczących w 6. Dolnośląskim Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej, pozostanie we mnie na długie jesienne i zimowe dni. Znając siebie, opisywanie tego wydarzenia, zapewne zajęłoby sporo miejsca, a i czasu dla Czytelników, dlatego ograniczę się do opinii członków jury tego przeglądu, zawartych w katalogu „Walor 2014”.


Artyści wewnętrznej potrzeby

Oglądając efekty konkursu malarskiego „Walor” organizowanego przez Dzierżoniowski Ośrodek Kultury – edycja 2014 roku, zdumiewa wyjątkowo wyrównanym poziomem i prawie powszechną sprawnością warsztatu malarskiego.
            Z obrazów, grafik i rysunków wyraźnie emanuje wiara ich autorów w odwieczne ideały Sztuki, jakimi są: piękno, dobro, prawda.
            Prace przedstawione do konkursu, generalnie potwierdzają, że ich autorzy nie stracili kontaktu ze współczesnymi nurtami malarstwa, jak w obrazie Jerzego Dominika Szczesiaka pt. „Jezioro Wicko”, czy też w obrazie Mariana Wiekiery pt. „Za czym kolejka ta stoi”, ale jednocześnie obrazy noszą w sobie głęboki humanizm, wartości intelektualne, a przede wszystkim autentyzm.
            Obraz „Park” Jana Zięby wzrusza idyllicznym klimatem jesiennego, arystokratycznego parku, widzianego oczami zachwyconego dziecka.
            Perfekcyjne ukazane morskie widoki wykonane przez Adama Pędziwola zachwycają profesjonalizmem warsztatowym.
            Mistycyzm i potęga ikon namalowanych przez Katarzynę Śrutwę zmusza widza do pochylenia się nad potęgą wiary wczesnego chrześcijaństwa. Analogie i związki z bułgarskim sposobem pisania ikon unowocześniono przez malarskie potraktowanie dużych plam barwnych.
            Dynamika rytmów pni brzóz w „Brzozowej impresji” Kazimiery Dymek nasuwa przypuszczenia o ewolucji artysty w kierunku malarstwa intelektualnego, czysto abstrakcyjnego.
            W twórczości amatorskiej częstym tematem jest pejzaż. W obrazie Marka Cieśli „Toskania” wibruje radość z przebywania w toskańskim krajobrazie, rozdrganie gorącego powietrza i zachwyt.
            Radość życia i zachwyt, ale w tym wypadku nad czystymi, świeżymi barwami ujmuje widza w obrazach Anny Mari Sanockiej.
            Dogmaty ewangeliczne, malarsko przekazywane w cyklu „Ocalenie sprawiedliwych” Barbary Lange najbardziej usytuowane są w realiach ludowej wrażliwości religijnej, z jej bezwzględnością prawd wiary, winy i kary, ale… konwencji plastycznej Pogranicza Czesko – Polskiego z początku XX wieku.
            Praca Doroty Cieśli pt. „Czekam na Ciebie” zwraca uwagę znajomością symboliki kolorów i abstrakcyjnym przekazem nastroju oczekiwania na bliskość.
            Akwarela wykonana przez Bogumiłę Wiernicką „Kolorowa ulica” namalowana została jak genialne malarskie obrazki Paula Cezanne, z dużym wyczuciem klimatu małego miasteczka?, wioski? Z lekkością, prostotą i umiejętnością stosowania techniki farb wodnych.

            Gratuluje wszystkim uczestnikom talentu, wrażliwości, umiejętności warsztatowych. Życzę wielu sukcesów w poznawaniu Siebie poprzez malarstwo. Życzę również cierpliwości i pracowitości, bo jak mawiał Jerzy Duda–Gracz”… żeby zostać artystą malarzem i przekazać całego siebie w obrazach, malować trzeba od rana do wieczora do końca swoich dni”

                                                                                                                Alicja Młodecka

Zgromadzone prace na tegorocznym 6. Dolnośląskim Przeglądzie Plastyki Niekonwencjonalnej stanowią imponujący zestaw dzieł o bardzo bogatym i zróżnicowanym charakterze. Ekspozycja ta godna jest szerszej refleksji socjologicznej - bowiem przez wrażliwość artysty można zobaczyć; tak stan emocjonalny całego społeczeństwa jak i własne wzruszenia, zachwyty i pragnienia twórców. Obok refleksji głęboko mistycznej pojawia się nostalgia i cień goryczy codziennego bytowania, a nade wszystko piękno natury w jego niezmiennym bogactwie. Dostrzegając tak szeroką gamę rozwiązań artystycznych – zespół jurorów odrzucił preferencję jakichkolwiek kierunków lub technik i podjął decyzję o równorzędności dzieł posiadających szczególny wyraz artystyczny. Na podkreślenie zasługuje konstruktywna i pełna wzajemnego zrozumienia praca jury.
Szczególne słowa uznania kieruję do organizatorów przeglądu, którzy z dużym zaangażowaniem, bardzo sprawnie zrealizowali to zdarzenie artystyczne, stanowiące istotny wkład w dorobek kultury naszego regionu.

                                                                                                              Andrzej Żarnowiecki

Bardzo zachęcam do obejrzenia wystawy ,będącej zwieńczeniem 6. Dolnośląskiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej – Walor 2014. Polecam szczerze, gdyż sam uległem bogactwu form i treści oraz bardzo wysokiemu poziomowi warsztatowemu zgłoszonych do przeglądu prac. Autorów (szczególnie tych wyróżnionych) charakteryzuje iście profesjonalna metodyka postępowania w akcie twórczym. Nie ograniczają się bowiem tylko do spontanicznego, radosnego działania, lecz starannie dobierają środki dla uzyskania klarowności przekazu. Narzucają sobie szereg ograniczeń polegających , np. na zawężaniu gamy kolorystycznej, eliminowaniu elementów nieistotnych itp. Nie chcą być jedynie odtwórcami rzeczywistości, lecz jej kreatorami. Autorów biorących udział w bieżącym przeglądzie cechuje spontaniczność i niecierpliwość inicjujące potrzebę malowania, ale wzięte w karby precyzyjnego określania treści przekazu oraz jego odbiorcy.
Gwarantuję, że zwiedzając wystawę nie ograniczycie się Państwo do powierzchownych ocen: „ładne – brzydkie”, lecz zakiełkuje w waszej świadomości szereg refleksji i pytań. A odpowiedzi zależeć będą tylko od Państwa aktywności i chęci wniknięcia w świat artystów, których prace będziecie oglądać.


                                                                                                                       Cyryl Bartkowiak 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę o tematyczne, nie obraźliwe i kulturalne komentarze.