6 lutego 2014

Osiedle XXV-Lecia PRL

To kontynuacja tematu „znani działacze robotniczy w Bielawie”.
To nasze piękne osiedle wpisuje się z całym swoim ukrytym dramatem w nieudolność naszych władz, które w sposób oczywisty tolerują w Bielawie i popierają reżim komunistyczny, nieustająco „utrwalając władzę ludową miast i wsi”. Mam żal nie tylko do władz samorządowych i spółdzielczych ale szczególnie do spadkobierców socjalistycznych i komunistycznych idei, które państwo polskie ostatecznie w 1989 roku potępiło i odrzuciło. Ci sami ludzie, towarzysze, którzy nosili sztandar PZPR, który wraz z ich ideami ostatecznie wylądował na śmietniku historii, nie zrobili w Bielawie nic, aby pozostałościami totalitarnego systemu jakim był komunizm i socjalizm, jako droga do komunizmu, w Bielawie przestało straszyć.
            Ci, których komunizm w Polsce wykończył, już nic nie powiedzą. Jest wielu ludzi, którzy z PRL sobie żartują. Są i tacy, którzy z sentymentem go wspominają i marzą, żeby wróciły dawne czasy. Tak jest u nas w Bielawie. Nieustające głosowanie na byłego I sekretarza PZPR Ryszarda Dźwiniela, jest tego wystarczającym przykładem. I nic tych nieświadomych ludzi nie jest w stanie przekonać, że nie tylko ważne jest, że się je i śpi, ale że są sprawy, o które ciągle trzeba walczyć.
            Zastanawiałem się, o czym napisać w temacie - XXV Lat PRL. Jak często bywa, życie podpowiada temat. To list na Dobę z żądaniem parkingów na osiedlu XXV-Lecia. Zapytuję, już po raz kolejny, tym razem autora listu i Dobę – XXV-lecia czego?
                                                            

Brak miejsc parkingowych na os. XXV-lecia w Bielawie?
Zapraszamy do zapoznania się z listem Czytelnika Doba.pl i oświadczeniem Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielawie.

                                  
 List Czytelnik Doba.pl
Czy Doba.pl może zapytać się Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielawie, czy ta planuje budowę garaży na osiedlu XXV-lecia ? Pytam ponieważ w tej chwili jest problem z parkowaniem. Normalnie brakuje miejsc do parkowania. Sam mam samochód i zaparkowanie samochodu po pracy, po godzinie 17.00 graniczy z cudem. Podobno płatny parking ma przestać działać do końca roku. Co na to spółdzielnia?
                  Oświadczenie Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielawie
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bielawie nie planuje obecnie budowy garaży, gdyż nie dysponuje odpowiednimi miejscami do ich zlokalizowania. Ostatnie garaże (80 sztuk) zostały wybudowane kilka lat temu przy ciepłowni osiedlowej. Natomiast co roku spółdzielnia buduje od 80-100 miejsc parkingowych. W tym roku powstaną kolejne.

      Anna Kulik
rzecznik SM w Bielawie

Czy ten Czytelnik nie zdaje sobie naprawdę sprawy, na jakim osiedlu mieszka? Czy Dobie zabrakło atramentu, żeby dopisać PRL?
A co do parkingów. No tragedia! Róbcie parkingi, bo ja kupuję już trzeci samochód: bo ma samochód żona, ja, no i kupiliśmy syniowi jedynakowi, bo już kończy 17 lat. No i gdzie my mamy te samochody postawić? Tragedia!
            W komentarzach można było przeczytać propozycje w sprawie parkingów. Każdy chciałby parking najlepiej pod swoją klatką, żeby samochód mógł widzieć z okna swojego mieszkania. W Bielawie, nie ma jeszcze „tragedii” z parkowaniem. Urząd i Spółdzielnia robi, co może, aby zaspakajać zachcianki zmotoryzowanych mieszkańców Bielawy, którym wszystko się należy i to od razu. Kierowców nie obchodzi, że ilość samochodów w Bielawie rośnie w zawrotnym tempie. Wykorzystuje się do parkowania wszystkie możliwe miejsca również trawniki, jak na załączonym zdjęciu na jednej z ulic w Bielawie. Na tej ulicy, jeszcze dwa lata temu, były parkowane tylko dwa samochody (na jezdni)!
            Przy os. Europejskim ma powstać parking na 120 miejsc. Spółdzielnia deklaruje 100. To już jest coś. Może tylko trzeba będzie kawałek podejść? No, ale coś – za coś!
            A co z nazwą osiedla XXV-Lecia PRL?
            Gdzie podziali się ci odważni ludzie, którzy tak na PRL psioczyli w tamtych czasach?
            Chleba i igrzysk! – tyle jesteśmy warci!

            I na koniec.
W XXV rocznicę PRL na jednym z licznych haseł w tamtym okresie było napisane:   NASZA OJCZYZNA MA JUŻ XXV LAT !
            W jakiej ojczyźnie żyli Polacy przed 1945 rokiem?
            W jakiej ojczyźnie żyjemy my, nasze dzieci, wnuki i prawnuki? Czy aby nie w ojczyźnie Bieruta, Gomułki, Lenina i Stalina?
            Osiedle XXV-Lecia PRL należy do naszej parafii. Ksiądz proboszcz wnioskował swego czasu do władz samorządowych, na czele których stał już burmistrz Ryszard Dźwiniel, o zmianę nazwy osiedla na os. Jana Pawła II. Proponował również, aby właśnie na tym osiedlu postawić pomnik papieża Jana Pawła II. To, co w tej sprawie wtedy zrobiły władze i nasza Rada Miejska było kpiną z mieszkańców osiedla i Bielawy. Zadrwiono sobie z nas i z Kościoła. Potem pan burmistrz chwalił się – postawiliśmy pomnik Jana Pawła II !
            Takiego wielkiego Polaka jak błogosławiony papież Jan Paweł II nasza ojczyzna w swojej historii nie miała i mieć nie będzie. Bielawa nie skorzystała z tej szansy, żeby to docenić.
            Może w roku, w którym Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym, katolicy, religijni członkowie naszej Rady Miasta z klubu SLD w koalicji z koleżankami i kolegami z innych klubów wystąpią z wnioskiem o objęcie patronatem naszego miasta Bielawy przez Świętego Jana Pawła II? Naszemu księdzu proboszczowi na pewno to się nie uda, a SLD przecież wszystko w Bielawie może. I również burmistrz wtedy na pewno nad takim wnioskiem z ojcowską troską się pochyli. To nic nie kosztuje. Nie trzeba wymieniać dowodów osobistych, praw jazdy i zapisów w księdze wieczystej. Tylko trzeba odważnie, publicznie powiedzieć – dla mnie Polaka, Polak - święty Jan Paweł II jest ogromnym autorytetem i niedoścignionym wzorem do naśladowania. Będzie to dla nas zaszczytem, jeśli będzie patronem Bielawy!
            Czy Bielawę na to stać?

            To nie tak miało być!  





2 komentarze:

  1. Panie Bolesławie! Wydaje się, że nie warto kruszyć kopii. Już od dzisiaj można przecież osiedle nazywać "Osiedle XXV-lecia "okrągłego stołu", z parę miesięcy "Osiedle XXV-lecia powołania pierwszego po wojnie premiera katolika", albo "III RP" itd,itp co tam komu w duszy gra! Co prawda ja sam w "oficjalnych" sprawach ciągle używam pełnej nazwy tego osiedla, to już w codziennych sytuacjach, choćby w czasie zamawiania kursu taksówki, mówię, np. "dwudziestopięciolecia 21" i nie zdarzyło się aby dowieziono mnie gdzie indziej. Jeżeli nastąpiłaby zmiana nazwy np. na "Osiedle Marii Curie Skłodowskiej", dla mnie pozostanie "Osiedlem XXV-lecia", tak jak "plac Kościelny", mimo, że przez dziesięciolecia był to formalnie pl. Obr. Stalingradu. Ja w swoich dwóch starych dowodach osobistych mam dwa różne wpisy. W DO z 1980 r. mam wpisaną pełną nazwę, natomiast gdy wymieniłem dowód w 1994 r. ta sama urzędniczka wpisała mi w rubryce "zameldowanie/dokładny adres" już tylko "Osiedle XXV-lecia". Dopiero na moje wyraźne życzenie dopisała trzy litery "PRL", innym kolorem długopisu, bez parafki. Ale to już było nowe państwo p r a w a ! Mam skany tych wpisów, ale chyba nie ma możliwości ich dodania. Pozdrawiam Sylwester

    OdpowiedzUsuń

Proszę o tematyczne, nie obraźliwe i kulturalne komentarze.