21 grudnia 2022

Fuzja burmistrza nie wypaliła


Tak właściwie mogę się przyznać, że oficjalnie, to ja nie wiem na bieżąco, co w tej naszej Bielawie się dzieje i co się wyprawia. Sudeckiej i DOBY nie oglądam, do UM nie chodzę, z radnymi się nie spotykam, bo to i tak nic nie da i czas stracony, z burmistrzem też nie, konto burmistrza na Fb mi się nie otwiera (prawdopodobnie jakoś zostałem zablokowany) – nic nie wiem. Widzę to, co jest na mieście i co gdzieś tam się usłyszy. Może i przez to tak rzadko pisuję, co niektórych nawet ucieszyło.

            No, ale tak nie wypada, żeby czegoś nie pochwalić, czegoś nie zauważyć, czy nawet skrytykować – konstruktywnie – oczywiście.

            Tak więc czasem zaistnieją sytuacje, wobec których jakoś obojętnie przejść nie mogę. Nie chodzi mi o to, żeby jakoś drążyć tematy, męczyć i doszukiwać się złej woli w działaniach tych, czy tamtych ludzi.

I taka sytuacja właśnie zaistniała, a mianowicie sąsiad, prosił mnie, abym przyniósł mu Wiadomości Bielawskie, żeby czegoś o Bielawie się dowiedzieć. No i poszedłem do Urzędu i WB dla sąsiada wziąłem. Wcześniej coś mi gdzieś mignęło w Internecie z wizerunkiem burmistrza Bielawy, dra Andrzeja Hordyja, jak żalił się, że nie udało się połączyć Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sztuki (MOKiS). I właśnie w tych WB na pierwszej stronie o tym jest napisane.

Burmistrz Hordyj niejako ubolewa nad tym, że tych wspomnianych instytucji nie udało się połączyć, bo tę fuzję zablokowały inne instytucje kultury, a mianowicie: Krajowa Rada Biblioteczna i Dolnośląska Biblioteka Publiczna. Tak wspaniała inicjatywa burmistrza, który tak dba o organizację kultury w mieście, poparta podnoszeniem rąk radnych Bielawy – nie wypaliła. Proch spalił na panewce. Dym i smród po prochu pozostał.

Mam wątpliwości, czy dalej pisać, bo zdaję sobie sprawę, że pisząc nawet prawdę, czy może swoją prawdę, mogę się burmistrzowi narazić, a ostrzegał lojalnie na początku kadencji (oby ostatniej, jak Bielawianie „zmądrzeją” do wyborów) – no ale trudno – ryzykuję.

Temat łączenia biblioteki z MOKiSem był podejmowany za czwartej kadencji burmistrza Ryszarda Dźwiniela, kiedy to Hordyj był jego zastępcą. Pisałem o tym obszernie w kilkunastu artykułach już w 2013 roku i nie udało się to połączenie z podobnych zastrzeżeń. Burmistrz Hordyj wniosków z tamtej lekcji sprzed prawie dziesięciu lat nie wyciągnął, sądząc po finale tej sprawy.

Ten artykuł o bibliotece i MOKiSie warto przeczytać, bo są bardzo ciekawe spostrzeżenia dla spostrzegawczych odnośnie argumentów, gdzie w grę wchodzą pieniądze i zależności. Miedzy innymi jest napisane:

„Wśród argumentów przemawiających za fuzją instytucji był również fakt, iż obie znajdują się w tym samym budynku Dolnośląskiego Inkubatora Art. – Przedsiębiorczości (…).”

            Jaki to jest argument, kiedy w nazwie nowej, połączonej instytucji nie ma biblioteki? Śmiem przypuszczać, że celowo wybudowano ten inkubator z tak wielką salą pod bibliotekę, aby na tej podstawie mieć odpowiednie argumenty i zrobić „zamach” na bibliotekę. Jest to wyartykułowane dalej w artykule:

„Przedstawiciele KRB i DBP w trakcie wizyt studyjnych w Bielawie podkreślali, że proponowane rozwiązanie organizacyjne  będzie zamachem na autonomię biblioteki (…).”

 I co ma do rzeczy to, że szyldy obu instytucji wisiały obok siebie?

Oni się po prostu nie znają.

Podobno w bibliotece jest już teraz nowa pani dyrektor, czy ma być. Czy nowa pani dyrektor będzie biblioteki bronić, czy pozwoli ją odstrzelić burmistrzowi i radnym, jak nadarzy się odpowiednia okazja, a przecież „do trzech razy sztuka”?

Kończąc ten artykuł, wspomnę jeszcze ciekawe, godzinne, indywidualne spotkanie z panem posłem Markiem Dyduchem w dniu 8 grudnia 2022 roku w obecności asystenta pana posła – pana Adama Pajdy. Na to spotkanie zostałem zaproszony jako bloger, który zatroskany jest o swoje miasto, Bielawę, i pisze o mieście, nie owijając w bawełnę, aby ludziom żyło się lepiej i godniej. Na koniec tego rzeczowego i miłego spotkania zapytałem pana posła, czy mam dalej pisać, czy może już przestać? Uśmiechnął się z aprobatą do mojego pisania i odpowiedział pozytywnie, a więc, że mam pisać.

Swoją drogą to bardzo symptomatyczne, że na rozmowę zaprosił mnie pan Poseł, a burmistrz Hordyj nawet kasował moje komentarze pod swoimi artykułami na Fb, nie mówiąc już o jakimś zaproszeniu do UM, - a mają tam dobrą herbatę. Znam to z autopsji, bo za burmistrza, pana Piotra Łyżwy, kilka razy byłem zaproszony.  

 

 

32 komentarze:

  1. Najwyższa Izba Kontroli zbada wniosek i zapytania dotyczące połączenia Orlenu i Lotosu. Inspektorzy przeanalizują między innymi proces negocjacji oraz sprzedaż aktywów obu podmiotów. Szef NIK Marian Banaś stwierdził, że mogło dojść do nieprawidłowości, których konsekwencją może być m.in. wzrost cen paliw na stacjach

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A co myślisz o fuzji termojądrowej?

      Usuń
  2. Szczyci się Pan abrobatą byłego partyjniaka - zapamiętam, zanotuję - przyda się jak znowu będzie Pan myślał o zostaniu radnym.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy powiedzą dziś o tym w Wiadomościach?

    Jeśli nie uwzględniać podatków nałożonych na paliwa samochodowe, to litr zarówno niemieckiej benzyny, jak i diesla jest już o około 70 gr tańszy od paliw sprzedawanych w Polsce. Orlen względnie niską ceną na stacjach może się chwalić już tylko dzięki niższemu polskiemu opodatkowaniu, a w rzeczywistości słono za paliwa przepłacamy. Nie licząc podatków, płacimy najwięcej w Unii Europejskiej za benzynę, a za olej napędowy taniej tylko od Szwedów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ,,Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą".
      Joseph Goebbels

      Przeciętny wyborca PiS nie rozumie prostych zasad ekonomii. Za inflację i drożyznę wini Putina , Tuska, Niemców, Unię Europejską i totalną opozycję.

      Usuń
    2. Z jaką częścią mózgu związany jest u Ciebie humor?

      Usuń
    3. PS.Z tego co czytam w twoich komentarzach,masz gadzi mózg.Jedynym sposobem jest zmiana okablowania poprzez naukę.Ucz się nieustannie.Znajdź mentora.Oglądaj niezliczoną ilość komedii na YT.Wkrótce twój mózg zacznie rozumieć humory.Będzie ewoluować.

      Usuń
    4. Ale beka!Też to zauważyłam na tym blogu.Politycznie skoncentrowane natrętne myśli i związane z nimi zachowania.Znaczna część populacji w Polsce zwiększyła stres związany z klimatem politycznym po zwycięstwie PiS.Stresory polityczne w połączeniu ze wzrostem konsumpcji wiadomości i korzystania z mediów społecznościowych są wyzwalaczem objawów przypominających obsesyjno-kompulsyjne(OCD)charakterystyczne u osób z niskim IQ(nie tylko).Sugeruje to,że natrętne myśli i zachowania rytualne o charakterze politycznym są powiązane z domenami psychopatologii w sposób porównywalny z ogólnymi objawami obsesyjno-kompulsyjnymi.
      Jak przestać mieć polityczne OCD?Należy zachować pewien dystans między swoim smartfonem i mediami społecznościowymi.
      Wesołych Świąt!

      Usuń
    5. Dziś orlenowski wójt z Pcimia znów opowiadał farmazony jak to mamy tanie paliwo porównując do reszty Europy. W sumie na jego zarobki to drogo nie jest

      Usuń
  4. Po co komu biblioteka w XXI wieku i to jeszcze w Bielawie? Polacy i tak książek nie czytają (co drugi nie przeczytał żadnej książki w ostatnim roku). Biblioteki są w każdej szkole z lekturami dla uczniów. Zresztą i tak Czarnek teraz dla nich książki pisze. Jest Empik, jest internet, są audiobooki i książki cyfrowe. Zaraz napiszecie, że jak tak można, ale takie są fakty. Garstka ludzi korzysta dziś z bibliotek, gazety odeszły do lamusa i tak samo biblioteki to przeżytek. Ile dziś w Bielawie jest księgarni? Kiedyś była nawet biblioteka na XXV-lecia. Książki są dziś relatywnie tanie i szeroko dostępne, nie to co kiedyś.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tu się zgadzam. W dobie internetu biblioteka co najwyżej jedna na cały powiat i wystarczy.

      Usuń
    2. Ale beka!Czyli co drugi przeczytał książkę?

      Usuń
  5. 62% Polaków nie przeczytało żadnej książki w ubiegłym roku. Czyli zaledwie co 3 Polak przeczytał co najmniej jedną książkę w roku. Po co czytać i coś wiedzieć o świecie jak można obejrzeć TVPiS. O to w końcu chodzi rządzącym... kultura w tym kraju leży i kwiczy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aż 91% Francuzów deklaruje się jako czytelnicy, czyli osoby czytające od jednej książki – aż do 50 na rok. Dla porównania, w Polsce podobne deklaracje składa 38% respondentów.

      Usuń
    2. Muzułmanie czytają pięć razy dziennie Koran.We Francji gwałtownie wzrosła sprzedaż książek o islamie(trzykrotnie)."Koran","Chrześcijanin czyta Koran","Niech Allach błogosławi Francję"sprzedają się na targach jak świeże bagietki.Trzeba dodać,że w 2021 roku Francuzi zburzyli najwięcej kościołów na świecie.

      Usuń
    3. Apel do ściemniaczy PO w Bielawie.W związku z obecnymi problemami z energią elektryczną,gazem,paliwem.Jeśli głosowałeś na ściemniaczy z PO,wyłącz zasilanie,nie tankuj,nie używaj gazu.Proś Boga o przebaczenie,że głosowałeś na ściemniaczy i rozkoszuj się odmrożeniami.Reszcie z nas będzie ciepło.

      Usuń
  6. Fedrujecie już w Nowej Rudzie? To niedopuszczalne, żeby w państwie PiS australijska firma Coal Holding czekała ponad 10 lat na decyzję ministerstwa w sprawie wydania koncesji...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale beka!W Nowej Rudzie stawiają wiatraki.Mikołaj wpadł na jedną z turbin wiatrowych w gęstym smogu,w workach miał"tani węgiel".

      Usuń
  7. Po co Polakom biblioteki? Przecież tu każdy zna się na polityce, co drugi jest lekarzem i sam się leczy. W końcu Polacy wykupują najwięcej w Europie leków bez recepty. Ostatnio przyjechał do mnie klient i stwierdził, że drogo ta naprawa kosztowała. Gdyby miał narzędzia i podnośnik to sam by sobie auto naprawił. Ważne, że alkohol można prawie wszędzie kupić. Dla przykładu tylko w samej Brzydgoszczy (pan jest z Włocławka to wie dlaczego tak napisałem) jest więcej sklepów z alkoholem niż w całej Norwegii.

    https://pomorska.pl/w-bydgoszczy-jest-wiecej-monopolowych-niz-w-calej-norwegii/ar/6409488

    OdpowiedzUsuń
  8. A ja nawiąże do innej części pańskiego artykułu, otóż radni miasta Bielawa,a gdzie oni są, czym się zajmują,co zrobili dla swoich wyborców.
    Część z nich była wyjątkowo widoczną podczas poprzedniej kadencji.
    Proponuję felieton typu konkretny radny,konkretne informacje co zrobił i czym pochwalić się może

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja swego czasu prosiłem o to radnych na koniec kadencji. Odpowiedzi nie było. To, co robią radni (czytaj - nie robią), jest żenujące. Są zupełnie niewidoczni. Uważam, że wystarczyło by tylko pięciu radnych na Bielawę i to takich, którzy nie musieliby dorabiać dietą, ale faktycznie zaangażowanych i dzielnych, a nie "dzielnych".

      Usuń
    2. Radna bezradna ,a radny bezradny, to w naszym mieście nabiera dobitnego znaczenia.
      Gdzie są,że pozwolę sobie zażartować nasi wybitni przedwyborczy aktywiści miejscy.

      Usuń
  9. W Bielawie mamy 21 radnych.

    Dla porównania:

    20 milionowy Nowy Jork ma ich 51,
    15 milionowe Los Angeles zaledwie 15,
    4 milionowy Berlin 100,
    a 12 milionowy Paryż 172.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Warszawie 469 radnych

      Usuń
    2. Co tam panie Nowy Jork...
      U nas burmistrzem jest dr ekonomii

      Usuń
  10. No panie Bolesławie warto pamiętać, że dzięki PiS-owi radni dostali 60% podwyżki i jeszcze w prezencie wydłużoną kadencję o pół roku.

    OdpowiedzUsuń
  11. Decyzja o fuzji biblioteki z MOKiS na pewno obniżyła by koszty utrzymania dwóch instytucji kultury, bo są olbrzymie...A ile Kuria Świdnicka dokłada do utrzymania katechetów UM w Bielawie? To też jest koszt...

    OdpowiedzUsuń
  12. Koniec roku to oczywisty czas podsumowań. W sondażu zrealizowanym przez United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytano Polaków, którzy politycy zrobili na nich najgorsze wrażenie w ostatnich 12 miesiącach.

    Oto czołowa 5:

    Kaczyński - 28,1%
    Tusk - 26,4%
    Ziobro - 11,4%
    Morawiecki - 9,7%
    Sasin - 4,9%

    Wyborcom PiS serdecznie gratulujemy.

    OdpowiedzUsuń
  13. Tą fuzję jak i inne ciekawe ,,sukcesy" w tej kadencji można podsumować parafrazując klasyka:

    „Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo”

    OdpowiedzUsuń
  14. Kościoły w Polsce pustoszeją - taki wniosek można wyciągnąć z raportu Episkopatu Polski, który podsumował 2022 rok. Rzecznik instytucji podkreśla, że spada liczba wiernych, którzy uczestniczą w nabożeństwach. "Kościół stał się dla niektórych instytucją usługową, z którą nie chcą mieć wiele wspólnego" - ocenia ks. Leszek Gęsiak.

    https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,29309845,episkopat-podsumowuje-rok-i-ubolewa-nad-spadkiem-liczby-wiernych.html#s=BoxOpMT

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co melo pernik dolou venkovsky vetrny mlyn ?

      Usuń

Proszę o tematyczne, nie obraźliwe i kulturalne komentarze.