23 kwietnia 2018

W naszym pięknym parku

Nawiązuję do wypowiedzi burmistrza Piotra Łyżwy z konwencji, jaka odbyła się w Bielawie 19 kwietnia, a która stwierdzała, że mamy piękny park. Może burmistrz dawno w parku nie był, albo jest oprowadzany po nim przez uprawnione do tego osoby, które zaprowadzą go tam, gdzie jest ładnie. Otóż w naszym pięknym parku od jesieni zalega ogromny obszar zgrabionych liści. Może to dobry pomysł, aby zgromadzić je w jedno miejsce dla wyrównania terenu, ale estetycznie to nie wygląda.
    Myślałem, że te liście zostaną zasypane ziemią. Nawet jakby do tego już została przygotowana w postaci kopczyków przy alejce. Mamy już jednak wiosnę i nic się nie dzieje. A w parku chodzi coraz więcej ludzi i patrząc na te liście, zachodzą w głowę – co to może być? Wszak nigdy dotąd takiego zjawiska nie widzieli.  










5 komentarzy:

  1. Rzeczywiście afera na całą Polskę! zgrabione liście to skandal! odwołać burmistrza i komendanta Straży Miejskiej w trybie natychmiastowym! ratunku pomocy!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Park jest zaniedbany i nie ma gospodarza! To widać gołym okiem, wystarczy się tylko przejść.

    OdpowiedzUsuń
  3. "grabić liście czy nie grabić w parkach"
    Miłej lektury!

    OdpowiedzUsuń
  4. Przydało by się coś w końcu zrobić z tym parkiem

    OdpowiedzUsuń
  5. LIŚCIE TO NIE ŚMIECI!
    PO CO DRZEWOM MARTWE LIŚCIE? W lasach liściastych naszej strefy klimatycznej ok. 50 – 60 % rocznej produkcji pierwotnej opada w postaci ściółki na powierzchnię gleby, jest to ok. 15-30 ton/ha. To właśnie ściółka jest źródłem większości składników pokarmowych dla roślin. Od stałego jej tworzenia i rozkładu zależy zachowanie ekosystemów leśnych. Tymczasem w miejskich parkach trwa nieustająca walka z opadłymi liśćmi. O ile uzasadnione jest grabienie liści na trawnikach i alejkach, to wygrabianie do gołej ziemi liści spod krzewów i drzew jest szkodliwe.
    OPADŁE LIŚCIE = PRÓCHNICA = WODA I SKŁADNIKI POKARMOWE W GLEBIE Opadłe jesienią liście nie przestają pełnić ważnej roli, gdyż razem z gałązkami, owocami, nasionami, piórami, skrawkami sierści i odchodami zwierzęcymi tworzą ściółkę – środowisko życia licznych organizmów glebowych (nicienie, wrotki, dżdżownice, ślimaki, stawonogi: wije, pareczniki, krocionogi, owady bezskrzydłe, owady skrzydlate jak chrząszcze z rodziny biegaczowatych czy kusakowatych, muchówki i larwy licznych owadów). Te drobne bezkręgowce połączone siatką zależności pełnią niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu całych ekosystemów. Odżywiając się martwą materią organiczną, biorą udział w fazie jej mechanicznego rozkładu: rozdrabniają, przemieszczają i mieszają ją z innymi składnikami gleby, przygotowując tym samym pole do działania mikroorganizmów: grzybów i bakterii glebowych. Te zaś przyczyniają się do powstawania próchnicy. Jest to niezwykle ważny składnik organiczny gleby, gdyż decyduje o jej strukturze (kształtuje korzystne stosunki wodno-powietrzne i termiczne) i właściwościach odżywczych – jest źródłem składników pokarmowych dla roślin.

    OdpowiedzUsuń

Proszę o tematyczne, nie obraźliwe i kulturalne komentarze.