Strony

2 sierpnia 2020

Powrót do początku

Wyczyszczono krzyż przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie i zrobiono przy nim porządek, co z radością odnotowuję. Okazało się przy tej okazji, że postument, na którym stoi krzyż jest nadwyrężony i zapewne będzie remontowany.

Wyrażam wdzięczność służbie kościelnej naszej parafii za tę wykonaną pracę.

            Przy okazji proponuję, aby ten wielki kamor wkopać w ziemię, aby nie wyróżniał się na zewnątrz i będzie OK.



            A tak wyglądało to do niedawna:

https://boleslawstawicki.blogspot.com/2019/11/upominam-sie-o-krzyz.html#more



2 komentarze:

  1. Panie Bolku, ja to się również upominam o te uliczne krzyże, które jeszcze stoją o odnowienie, a na terenie parafii więcej chyba ich więcej nie ma jak 2 czy może 3.

    Fragment z homilii Jana Pawła II w czasie Mszy św. odprawionej w Skoczowie 22 maja 1995 roku.

    (...)

    Bądź pozdrowiony, Krzyżu Chrystusa!

    Stat crux dum volvitur orbis [Krzyż trwa, choć zmienia się świat – red.].

    Na drogach ludzkich sumień, nieraz tak trudnych i tak bardzo powikłanych, Bóg postawił wielki drogowskaz, który życiu ludzkiemu nadaje kierunek i ostateczny sens. Jest nim Krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa. Nikt tak jak męczennicy nie zgłębił tajemnicy Chrystusowego krzyża. W ich życiu tajemnica Krzyża i jego moc objawia się w sposób szczególnie czytelny dla każdego człowieka. (…)

    Bądź pozdrowiony, Krzyżu Chrystusa! Krzyż Chrystusowy to znak naszego zbawienia – znak naszej wiary i znak naszej nadziei. Pisze św. Paweł: My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan, dla tych zaś, którzy są powołani, (…) mocą Bożą i mądrością Bożą (1 Kor 1, 23-24). (…)

    Na naszej polskiej ziemi krzyż ma długą, już ponad tysiącletnią historię. Jest to historia zbawienia, która wpisuje się w historię tej wielkiej wspólnoty ludzkiej, jaką jest naród. W okresach najcięższych dziejowych prób naród szukał i znajdował siłę do przetrwania i do powstania z dziejowych klęsk właśnie w nim – w Chrystusowym Krzyżu! I nigdy się nie zawiódł. Był mocny mocą i mądrością Krzyża! Czy można o tym nie pamiętać?!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tych krzyżach przyulicznych pisałem wielokrotnie. Są trzy (Wolności i 2 na 3 Maja). Są zaniedbane i nie ma chętnych do odnowienia. To powinno się zrobić w porozumieniu z Urzędem Miasta, tam przecież tez są chrześcijanie i pomogą. Na to trzeba fachowców, a potem wyznaczyć krucjatę do opieki nad tymi krzyżami. Wierzę, że doczekam.

      Usuń

Proszę o tematyczne, nie obraźliwe i kulturalne komentarze.