Strony

28 września 2018

Bielawa sukcesu – przypominam program cz. 4

Dalej przypominam wizjonerski program kandydata na burmistrza z 2014 roku, pana Piotra Łyżwy, z krótkim komentarzem tam, gdzie jestem w stanie wypowiedzieć się. Co prawda jakoś uleciał mi Internet, i nie mogłem pisać, ale po jakimś czasie wskoczył. A już myślałem, że mi konkurencja i przeciwnicy go odcięli przez zrozumiałą złośliwość. Swoją drogą chyba za pierwszą dietę radnego będę musiał kupić nowy komputer, bo ten, już wiekowy, i z programem Microsoft Windows XP chociaż Proffesional, jak na moje potrzeby jest do bani.


3.      Bielawa może być miastem  zadbanym.

Zaproponuję kompleksową rewitalizację Miasta.

a.    Przygotuję długofalowy i przejrzysty plan remontów budynków i mieszkań komunalnych, ulic i chodników, obejmujący zwłaszcza zaniedbane rejony Bielawy.

b.    Poprawię estetykę terenów i budynków komunalnych.

c.    Zaproponuję Radzie Miejskiej wdrożenie programu „Małych Ulepszeń” w celu dofinansowania remontu dachów, elewacji i otoczenia budynków oraz renowacji zabytków Bielawy.

d.   Zaproponuję działania na rzecz nowej aranżacji Placu Wolności.

e.    Podejmę współpracę ze Spółdzielnią Mieszkaniową w celu obniżenia kosztów przesyłu ciepła do zasobów spółdzielczych i komunalnych.

f.     W zagospodarowaniu przestrzennym Bielawy zaproponuję nowe tereny pod tanie budownictwo mieszkaniowe.

g.    Opracuję kompleksową koncepcję komunikacji w celu podniesienia bezpieczeństwa ruchu i zwiększenia ilości miejsc parkingowych.

h.    Dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców górnej Bielawy zbuduję rondo na Placu Kościelnym.

i.      Wznowię budownictwo komunalne i zintensyfikuję remonty w budynkach komunalnych.

j.      Będę dążył do polepszenia warunków w komunikacji miejskiej (nowoczesne, ekologiczne autobusy).

k.    Zbuduję dodatkowe place rekreacyjne wyposażone w urządzenia do rehabilitacji ruchowej.

l.      Wprowadzę udogodnienia do obsługi osób niepełnosprawnych w urzędzie – podjazd   i winda.

m.   Będę dążyć do likwidacji barier architektonicznych w mieście (obniżanie   
                krawężników na przejściach dla pieszych i przystankach, itp.).


Ad. 3.      Bielawa może być miastem  zadbanym.

Zaproponuję kompleksową rewitalizację Miasta.

a.       Przygotuję długofalowy i przejrzysty plan remontów budynków i mieszkań komunalnych, ulic i chodników, obejmujący zwłaszcza zaniedbane rejony Bielawy.

Nie wiem, czy taki plan długofalowy, a tym bardziej przejrzysty, został przygotowany, niemniej jednak po dwóch latach kadencji, kiedy to najpierw kończono inwestycje zapoczątkowane lub nawet zaplanowane przez burmistrza Ryszarda Dźwiniela, remonty były, zwłaszcza podczas kompleksowych remontów ulic, jeśli chodzi o chodniki. Jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia i robi się nawet w ostatnim miesiącu kadencji.

b.      Poprawię estetykę terenów i budynków komunalnych.

Poprawy estetyki terenów nie ma i szlag mnie przez to trafia. Posprzątać miasto – to żadna łaska, a bałagan jest straszny. Pisałem o tym i pokazywałem to przez pięć ostatnich lat. Nie widzę żadnych radykalnych zmian na lepsze. Faktycznie estetykę budynków komunalnych poprawia się – najczęściej na zewnątrz, a nawet tylko wybrane ściany.

c.       Zaproponuję Radzie Miejskiej wdrożenie programu „Małych Ulepszeń” w celu dofinansowania remontu dachów, elewacji i otoczenia budynków oraz renowacji zabytków Bielawy.

Nie wiem, o co chodzi. Nie widzę, aby jakiś zabytek wyremontowano. Nie ma  wyremontowanych enklaw w Bielawie. Nawet park jest zaniedbany.

d.      Zaproponuję działania na rzecz nowej aranżacji Placu Wolności.

Z aranżacji Placu Wolności odnowiono tylko pomnik Sowy. Cała rewitalizacja miała podobno kosztować 100 tys. złotych. Gdzie ta renowacja i gdzie te pieniądze?

e.       Podejmę współpracę ze Spółdzielnią Mieszkaniową w celu obniżenia kosztów przesyłu ciepła do zasobów spółdzielczych i komunalnych.

Tu jest porażka totalna i temat na osobne opracowanie. Było jedno spotkanie ze Spółdzielnią. BARL podwyższył cenę za przesył na swojej rurze, a nie obniżył koszty. Rury Spółdzielni nie oddał, o co była walka podczas kampanii w 2014 roku.

f.       W zagospodarowaniu przestrzennym Bielawy zaproponuję nowe tereny pod tanie budownictwo mieszkaniowe.

O terenach pod tanie budownictwo mieszkaniowe nie słyszałem.

g.      Opracuję kompleksową koncepcję komunikacji w celu podniesienia bezpieczeństwa ruchu i zwiększenia ilości miejsc parkingowych.

Z miejscami parkingowymi jest coraz lepiej. Tego burmistrzowi zarzucić nie można. Poszedł odważnie z tematem i czasem ja sam za tym nie nadążałem i byłem zaskakiwany.

h.      Dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców górnej Bielawy zbuduję rondo na Placu Kościelnym.

Zbudowanie ronda na Placu Kościelnym, to żadne osiągnięcie. Były planowane przez Dźwiniela cztery ronda, w tym to na Placu Kościelnym. Wybudowano za Łyżwy tylko dwa.

i.      Wznowię budownictwo komunalne i zintensyfikuję remonty w budynkach komunalnych.

To budownictwo komunalne z oddaniem kilku mieszkań, to nic wielkiego, chociaż zawsze coś. Długofalowego planu chyba nie ma. Remonty w budynkach komunalnych są, ale z jakiego funduszu? Poza tym te realizowane przez wykonawcę – firmę pana Kaptura, są podobno obłędnie drogie. Trzeba się temu przyjrzeć i zmienić wykonawcę. Nie znam tematu, przyznaję, ale słyszałem dużo niepochlebnych opinii. Sprawa jest poważna na tyle, że aż dziwne, że nikt z radnych mijającej kadencji tym się nie zainteresował. Ja, jako radny, tym się zajmę.

j.      Będę dążył do polepszenia warunków w komunikacji miejskiej (nowoczesne, ekologiczne autobusy).

Porażka. Temat na poważną debatę w gronie zainteresowanych. Znam temat – mówię poważnie. Sprawa bardzo nieciekawa.

k.    Zbuduję dodatkowe place rekreacyjne wyposażone w urządzenia do rehabilitacji ruchowej.

Czy coś zbudowano za kadencji burmistrza Łyżwy za wyjątkiem tego z Budżetu Obywatelskiego? Może ktoś coś wie?

l.      Wprowadzę udogodnienia do obsługi osób niepełnosprawnych w urzędzie – podjazd   i winda.

Windy w urzędzie nie ma. Chodzi chyba o Urząd Miejski. A może jest? Kto wie?

m.   Będę dążyć do likwidacji barier architektonicznych w mieście (obniżanie   
                krawężników na przejściach dla pieszych i przystankach, itp.).

Banialuki. Specjalnie krawężników się nie obniża. Robi się to podczas kompleksowego remontu ulicy. Takie są trendy, a może i wymogi.






1 komentarz:

  1. Jest pan godnym pożałowania człowiekiem bez nawet odrobiny obiektywizmu. Sukcesy burmistrza nazwane porażkami i banialukami. Za to pseudopomysły Raka,które są już realizowane wkleja pan bezmyślnie jako Program wyborczy.
    Ps. "Małe ulepszenia" to np. remonty podwórek,ale pewnie pan o tym słyszał,bo pan wszystko słyszy..

    OdpowiedzUsuń

Proszę o tematyczne, nie obraźliwe i kulturalne komentarze.